Domácí posilování – jaké jsou výhody a nevýhody
Rozhodli jste se posilovat v pohodlí domova? Pokud nechcete nebo nemůžete docházet pravidelně do některé z posiloven, využijte co nejlépe možností, které vám domácí prostředí nabízí. Jak doma při tréninku dosáhnout opravdových výsledků a na co si dát pozor? Čtěte v následujícím článku.
Vybudování domácí posilovny
Velkou výhodou, když zvolíte variantu domácího posilování, je hlavně to, že si ušetříte cestu do fitness centra a peníze za permanentku budete moci vložit do vybavení vlastní posilovny. Pro kondiční posilování vám bude dostačovat domácí prostředí s minimálním vybavením a pro zdravotní cvičení se prakticky můžete obejít bez jakýchkoliv pomůcek. Jiná situace nastává, pokud se budete chtít věnovat například silovým sportům nebo bodybuildingu. V tomto případě se bez návštěvy posilovny neobejdete, nebo musíte investovat do pomůcek, jako jsou činky, posilovací gumy apod.
Přednosti a úskalí domácího tréninku
Kdo patří svým založením spíše k introvertům nevyhledávajícím kolektiv, bude mu soukromá posilovna vyhovovat. Další silnou motivací a značnou výhodou fitness v prostředí domova je naprostá časová flexibilita. Cvičit můžete kdykoliv a po dobu, jaká vám bude vyhovovat. Nevýhodou mohou být poněkud omezené možnosti a vybavení vlastní tělocvičny. Pokud se věnujete zejména kulturistice nebo silovým sportům a kladete si vyšší cíle, nejspíš přijde doba, kdy si s domácí posilovnou nevystačíte. A ještě je tu úskalí psychologické. Řada lidí se k pravidelnému tréninku o samotě doma jednoduše nepřinutí, zatímco v posilovně musí čas cvičením opravdu strávit.
Sportovní výživa při domácím posilování
Také při pohybových aktivitách provozovaných v prostředí domova je důležité dbát na správnou výživu, která má základ ve vyváženém jídelníčku doplněném o suplementy (doplňky stravy). Jak načasovat příjem suplementů a které jsou vhodné právě pro vaši konkrétní potřebu, je lepší se poradit s odborníky.