Umíte vyzrát na bolest?
Kdo se věnuje například kulturistice, silovým sportům či jiným fyzickým aktivitám, jistě se už mockrát setkal s akutní bolestí. Jedná se o normální reakci organismu na škodlivý podnět, včetně úrazu. Podle statistiky, vzato obecně, nejen při sportu, je nejčastější bolestí nepříjemná bolest zad. Zvyšuje se totiž počet lidí se sedavým zaměstnáním a také přibývá řidičů sedících za volantem. Už jste slyšeli o samoúzdravné schopnosti těla nebo o fantomové bolesti? Více se dozvíte v článku.
Pozor na dlouhodobě užívaná analgetika
Běžnou bolest lze zvládnout účinnými léky, jako jsou brufen nebo ibalgin, které se však musí užívat pouze krátkodobě. Pokud bolest trvá výrazně déle a nelepší se, je nutné navštívit lékaře! Na významu nabývá zjištění lékařů, že organismus při tělesné i psychické zátěži (stresu, šoku či zranění) produkuje a současně uvolňuje látky podobné opiu. Možná je znáte pod názvem endogenní neboli vnitřní opioidy. Jednoduše řečeno, lidský organismus má samoúzdravnou schopnost a sám si dokáže řídit vlastní léčbu bolesti.
Důležitou roli hraje psychika
Třeba vás to překvapí, ale za velice účinnou „zbraň“ proti bolesti je považována i psychoterapie. Údajně zabírá u 30 až 40 procent pacientů. Zkrátka, lidská psychika dokáže ovlivnit mnohé – například bolest hlavy. Kromě farmak lékaři k odeznění bolesti používají i elektrickou stimulaci a léčí i chladem, nebo naopak teplem. Za zmínku také stojí, že hladinu endogenních opioidů v těle zvyšuje i tradiční čínská léčebná metoda – akupunktura.
Co se skrývá pod fantomovou nemocí
Medicína je obor, který se neustále vyvíjí, ale i zde existují některé ne zcela objasněné záhady. Víte třeba, co je tzv. fantomová bolest? Zkušenost s ní má až 80 % pacientů po amputaci nohy nebo ruky. Tito lidé vnímají bolest v neexistující končetině, a medikamenty ji lze hůře ovlivnit. Vnímat mohou dokonce i pocity tepla, chladu či doteku. Nejvíce na fantomovou nemoc zabírá moderní lékařská metoda – stimulace nervových tkání. Pomůže až sedmdesáti procentům pacientů.